W czym należy przechowywać żywność w lodówce?
20 lutego 2023Możesz maksymalnie wykorzystać potencjał półek i szuflad, starannie układając produkty w lodówce. Pojemniki to świetny sposób na zorganizowanie przestrzeni. Są one dostępne w wielu...
Ogrzewanie podłogowe stało się bardzo popularnym sposobem na uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach komercyjnych, mieszkalnych i biznesowych. Eliminuje konieczność stosowania grzejników i zapewnia doskonały komfort cieplny, niezależnie od źródła ciepła. Jest bardziej skomplikowane i kosztowne niż tradycyjne grzejniki, ale ostatecznie pozwala na znaczne obniżenie bieżących kosztów eksploatacji . Inwestorzy, którzy zdecydują się na zastosowanie ogrzewania podłogowego mają do wyboru wersję elektryczną lub wodną. Jakie są różnice w rozwiązaniach grzewczych? W jaki sposób są one instalowane? Dlaczego warto zaryzykować ten rodzaj ogrzewania?
Spis treści.
Ogrzewanie podłogowe, zwane również podłogowym, to od wielu lat popularna instalacja w polskich domach. Jest szczególnie efektywne w dobrze ocieplonych budynkach. Zapewnia optymalny komfort cieplny i zużywa stosunkowo niewiele paliwa. Podłogówka emituje ciepło równomiernie na całej swojej powierzchni, mimo stosunkowo niskiej temperatury w rurach lub przewodach. W dotyku jest neutralna lub lekko ciepła, dlatego jest niezwykle przyjazna dla człowieka. Każdy z domowników może tolerować ciepło w stopach, a najmniej w głowie. Dzięki temu nie czują się przegrzani ani zmarznięci. Jest to istotna zaleta, zwłaszcza zimą, gdy pomieszczenia są wykończone kamieniem lub płytkami.
Podłoga powinna być pokryta płytkami ceramicznymi, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie. Płytki ceramiczne są żaroodporne, odporne na zmienne temperatury i dobrze emitują ciepło. Jeśli płytki wydają się gorące, prawdopodobnie instalacja zużywa zbyt dużo prądu. Osoba może odczuwać dyskomfort, jeśli temperatura płytek przekroczy 25° Celsjusza. Często jest to połączone z obrzękiem nóg. Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować całą instalację i umieścić ją w dobrze zaizolowanych budynkach, które nie wymagają dużej mocy cieplnej.
Ogrzewanie podłogowe początkowo było stosowane w łazienkach, które były wykończone płytkami ceramicznymi. Obecnie jest wykorzystywane przez wielu budowlańców w całym domu. Wielu budowlańców nadal stosuje ogrzewanie podłogowe w łazienkach, aby zwiększyć komfort użytkowania. Instalacja ta może służyć zarówno jako podstawowe źródło, jak i dodatkowy system, który pozwala na dogrzanie w chłodniejszy dzień. Wersja elektryczna pozwala na niezależne sterowanie i podłączenie ogrzewania do programatora czasowego. Dzięki temu możemy w łatwy sposób podnieść temperaturę podłogi, cieszyć się ciepłymi płytkami, a także zmienić ubranie lub wyjść spod prysznica.
Istnieją dwie opcje ogrzewania podłogowego: elektryczne lub wodne. Podłoga jest ogrzewana gorącą wodą przez rury. Pod warstwą wykończeniową podłogi znajdują się maty, folie oporowe i przewody, które generują ciepło w instalacji elektrycznej. Jakie jeszcze różnice mają te instalacje?
Instalacja wodna podłogi jest trudniejsza. Wymaga to dokładnego zaplanowania i uwzględnienia trasy rur, a także ich gęstości. Instalacja jest pracochłonna i wymaga dużej precyzji. W wodnym ogrzewaniu podłogowym wykorzystuje się rury PEX, PP lub PB i rozstawia się je w odległości 10-30 cm od siebie. Warstwa izolacyjna pokryta jest specjalną srebrną folią z nadrukowanymi liniami. Ułatwia to precyzyjne rozmieszczenie elementów. Aby zapobiec ich wydostawaniu się podczas układania grubowarstwowej posadzki, rury powinny być solidnie przypięte do podłoża. Można je przymocować do płyt systemowych i pokryć lekkim suchym jastrychem.
Pojedynczy obwód nie powinien przekraczać 150 metrów. W przeciwnym razie mogą wystąpić straty ciśnienia, które mogą być zbyt duże, aby poradziła sobie z nimi jakakolwiek pompa obiegowa. Jeśli domy ogrzewane są tylko przez ogrzewanie podłogowe, obiegów może być kilkanaście. Instalacja wodna wymaga kotła, rozdzielaczy i pomp, a także zaworów. To zwiększy ogólny koszt. Można też zastosować pompę ciepła. Dobrym pomysłem jest zastosowanie na podłodze wodnej wylewki anhydrytowej. Ma ona dwukrotnie wyższe parametry termoprzewodzące niż tradycyjna zaprawa cementowa. Ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie grubsza warstwa nie wpłynie na pracę drzwi czy plany inwestora.
Układanie przewodów w jastrychu, matach grzejnych lub foliach to kolejny sposób na instalację ogrzewania podłogowego. Przewody te znajdują się bezpośrednio pod panelami lub płytkami. Aby zabezpieczyć przewody grzejne przed warstwą izolacji, należy zastosować taśmę lub siatkę.
Podłoga elektryczna jest prosta w montażu i łatwa w budowie. Nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, takich jak kocioł czy pompy. Wystarczy, że podłączysz ją do skrzynki elektrycznej w swoim domu. Koszty ogrzewania zostaną doliczone do rachunku za prąd. Rozwiązanie to sprawdzi się w budynkach, w których nie ma możliwości zwiększenia grubości podłogi. Zazwyczaj wymaga ono jedynie kilkucentymetrowej wylewki. Nawet w przypadku wyjątkowo korzystnych taryf u dystrybutora energii, ogrzewanie elektryczne może być droższe od wersji wodnej. Można zmniejszyć koszt ogrzewania elektrycznego instalując panel fotowoltaiczny, który stosuje się w połączeniu z matami i foliami grzewczymi. Mogą one zmniejszyć koszt ogrzewania elektrycznego w budynku oraz ogólny rachunek za energię elektryczną.
Która metoda ogrzewania niskotemperaturowego jest lepsza? Rurki lub kable wbudowane w jastrych zajmują więcej czasu na nagrzanie i schłodzenie podłogi. Maty lub folie umieszczone bezpośrednio pod wykończeniem podłogi znacznie szybciej podniosą temperaturę płytek lub paneli i znacznie szybciej ją schłodzą. Temperatura warstwy zewnętrznej pozostanie taka sama niezależnie od tego, czy wybierzemy wersję elektryczną czy wodną. Inwestor powinien zdecydować, która opcja jest dla niego najlepsza. Warto zainwestować w solidną izolację ze styropianu, lub odpowiednią sztywną wełnę pod rurami lub matami systemu grzewczego. Zapobiegnie ona ucieczce ciepła do gruntu i sprawi, że system ogrzewania podłogowego będzie bardziej wydajny.
Przed zainstalowaniem ogrzewania podłogowego w domu ważne jest, aby zrozumieć zapotrzebowanie na ciepło każdego pomieszczenia. Projekty nowoczesnych domów zazwyczaj zawierają odpowiednie obliczenia jako część standardową. W przypadku starszych budynków warto zlecić specjaliście określenie właściwej mocy.
Temperatura powierzchni podłogi jest bezpośrednio związana z jej mocą cieplną. Podłoga ogrzana do 22°C wymaga 19W/m2 mocy cieplnej. Moc cieplna podkładu powinna wynosić około 41W/m2, jeśli jesteśmy w stanie utrzymać temperaturę płytek lub paneli na poziomie 24°C. Zapotrzebowanie na moc dla pomieszczenia o temperaturze podłogi 29 stopni wyniesie 100W/m2. Wartość ta jest nieco za wysoka i może powodować dyskomfort. Dlatego zaleca się stosowanie niższej mocy grzewczej i maksymalnej temp. podłogi 25 stopni.
Jeśli nie mamy pewności, czy obliczona wartość jest odpowiednia, może warto zamontować instalację o nieco większej mocy. Zapewni ona optymalny komfort cieplny, a w razie potrzeby możemy łatwo obniżyć temperaturę. W przypadku zbyt małej mocy całkowitej, nawet jeśli instalacja pracuje z maksymalną wydajnością, dom może stać się zbyt ciepły, a nam będzie za zimno.
Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jest samoregulujące. Instalacja będzie grzała bardzo dynamicznie, gdy w pomieszczeniu będzie chłodno. Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu intensywność wymiany ciepła będzie maleć, mimo że podłoga pozostanie ciepła. Wymiana zatrzyma się, gdy ciepło w pomieszczeniu będzie równe ciepłu z instalacji grzewczej. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze. Podłoga ograniczy wymianę ciepła z otoczeniem, gdy rozpalony jest kominek. Pomoże też ogrzać pomieszczenie lub cały dom dzięki dystrybucji gorącego powietrza. Nie spowoduje to zbyt wysokich rachunków za prąd czy kosztów paliwa do kotła.
Ekologiczny kocioł z pompą ciepła lub kocioł kondensacyjny to najlepszy wybór, jeśli chcemy wymienić lub zainstalować system grzewczy z ogrzewaniem podłogowym. Te źródła ciepła są praktycznie bezobsługowe i dobrze współpracują z systemami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe.
Można też zastosować tradycyjny piec na węgiel lub pellet. To rozwiązanie ma pewną wadę. Pracuje na bardzo wysokiej temperaturze, przekraczającej potrzeby systemu podłogowego. Może zużywać zbyt dużo paliwa, co nie przekłada się na większą ilość ciepła w domu. Jeśli planujemy korzystać jednocześnie z ogrzewania podłogowego i grzejników, to taki kocioł będzie uzasadniony.
Inwestorzy mogą zdecydować się na zainstalowanie zarówno grzejników w salonie, jak i w sypialniach. Ogrzewanie podłogowe podnosi temperaturę w łazience, kuchni czy przedsionku. Aby taka instalacja dobrze działała, najlepiej zastosować piec zdolny do pracy w wysokich temperaturach. Będzie on ogrzewał podłogę, ale gorąca woda z niego pochodząca zapewni optymalną pracę grzejników. Konieczne będzie zamontowanie trzy- lub czterodrogowych zaworów mieszających, które obniżą temperaturę cieczy wpływającej do rur podłogowych. Odpowiadają one za mieszanie chłodnej, powracającej z instalacji podłogowej wody z ciepłą wodą zasilającą, aby płyn miał średnią optymalną temperaturę. Model czterodrogowy będzie również podnosił temperaturę wody powracającej z kotła. Dzieje się tak dlatego, że zbyt zimna woda może niepotrzebnie wychładzać piec, powodując jego korozję.
Możliwe jest zasilanie zarówno ogrzewania podłogowego, jak i grzejników wodą o tej samej temperaturze. Jest to szczególnie przydatne, gdy ogrzewanie podłogowe ma być zainstalowane tylko w małych pomieszczeniach. Rury systemu umieszczone są w luźnych rurach powietrznych. Zabezpiecza to rolę izolatora i sprawia, że podłoga nie nagrzewa się zbytnio.
Do niedawna uważano, że do zastosowania jako ogrzewanie podłogowe nadają się jedynie płytki ceramiczne. Są one odporne na wysokie temperatury, dobrze przewodzą i przekazują ciepło. Przykleja się je starannie, aby między wylewką a podłogą nie było szczelin. Mogłoby to spowodować problemy z działaniem podłogówki. Można też wykończyć podłogę kamieniami naturalnymi, które mają podobne właściwości do płytek.
Obecnie budowlańcy decydują się na układanie desek lub desek drewnianych na podłodze z montażem niskotemperaturowym. W sprzedaży są cienkie panele, które można układać jako podłogę pływającą. Muszą one posiadać odpowiednie atesty potwierdzające, że są wolne od wszelkich szkodliwych substancji, które mogłyby się uwolnić pod wpływem temperatury. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podłodze ułożyć drewniane klepki. Powinny to być małe deseczki z drewna, klejone warstwowo i odpowiednio twarde. Dobrze sprawdzi się merbau i doussie, a także bambus i dąb. Ważne jest, aby drewno było olejowane lub woskowane . Ponieważ gruba warstwa lakieru może pękać pod wpływem temperatury.
W sklepach z artykułami wykończeniowymi można też kupić wykładziny kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Do montażu muszą mieć atest producenta i być wykonane z bezpiecznych materiałów. Powinny też być cienkie. Efektywność przekazywania ciepła przez runo, które jest gęste i wysokie, będzie niższa.
Materiał podłogi nie powinien ograniczać przepływu ciepła. Opór cieplny R podłogi to zdolność do ograniczania przepływu ciepła. Nie powinien on przekraczać 0,15 m2-K/W dla jastrychów z podkładem. Można go zwiększyć, aby ogrzać niższe warstwy podłogi, nie powodując wzrostu temperatury. Jaki jest opór cieplny różnych materiałów wykończeniowych? Dla płytek ceramicznych o grubości 10 mm ułożonych na zaprawie klejowej wyniesie on zaledwie 0,02 m2-K/W. Parkiet 12 x 12 mm będzie miał opór 0,06 m2-K/W. Deski dwukrotnie grubsze będą miały opór 0,12 m2-K/W. Opór R dla wykładzin o grubości do 1,5 cm wyniesie 0,15 m2-K/W.
Wielu inwestorów obawia się, że ogrzewanie podłogowe spowoduje większe gromadzenie się kurzu lub przyciągnie więcej osób. Podobnie jak grzejniki, również ogrzewanie podłogowe może powodować konwekcję (czyli ruch ogrzanego powietrza u jego szczytu). Ponieważ podłoga ma tak niską temperaturę, nie powoduje to, że kurz unosi się na powierzchni lub zapieka. Płytki lub parkiet są łatwiejsze do czyszczenia niż zakamarki kaloryferów. Dlatego należy regularnie usuwać kurz z płytek lub parkietu. Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ograniczenie rozwoju roztoczy kurzu. Roztocza te są niezwykle wrażliwe na niską wilgotność powietrza na podłodze. Domy z ogrzewaniem podłogowym są więc przyjazne dla alergików.
Ogrzewanie podłogowe zastępuje tradycyjne grzejniki. Współpracuje z różnymi pompami ciepła i kotłami, zapewniając optymalny komfort cieplny przy niskich temperaturach podłogi. Niskotemperaturowe instalacje podłogowe stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów i mieszkań ze względu na brak widocznych grzejników, przyjazny dla człowieka pionowy rozkład ciepła oraz niskie koszty ogrzewania. Instalacje wodne mogą być osadzone w wylewce. Również instalacje elektryczne mogą być umieszczone bezpośrednio pod płytkami lub parkietem. Można je łatwo modyfikować, dostosowując do potrzeb inwestora i możliwości konstrukcyjnych budynku.
Komentarze