W czym należy przechowywać żywność w lodówce?
20 lutego 2023Możesz maksymalnie wykorzystać potencjał półek i szuflad, starannie układając produkty w lodówce. Pojemniki to świetny sposób na zorganizowanie przestrzeni. Są one dostępne w wielu...
Jeszcze do niedawna pływające domy były zupełną rzadkością, niemal niespotykaną w Polsce. Pojawiały się jednak stopniowo we Francji i w Holandii, aż zaczęły nabierać popularności i w Polsce.
Różnicą pomiędzy domem na wodzie, a standardowym domem, która rzuca się w oczy, jest brak osadzenia tego pierwszego na stałym gruncie. Dom na wodzie unosi się na specjalnej platformie z betonu o dużej wyporności. Cumuje się go do brzegu, by nie przemieszczał się samoistnie. Poza tym zwykle posiada wszelkie niezbędne media – ogrzewanie, węzeł sanitarny, elektryczność. Można w nim mieszkać przez cały rok, także zimą. W obrębie danego akwenu pływający dom może być całkowicie mobilny. Jeśli stoi na rzece, można więc nawet zmieniać miasta. Domy na wodzie są ciekawostką, stanowią nowość, która budzi podziw. Są też całkowicie bezpiecznie.
Rozważając dom na wodzie warto jednak zastanowić się nad wadami takiego rozwiązania. Pierwszą ścianą, od której zwykle odbija się osoba pragnąca go zbudować, są formalności. Jest ich tyle samo, co przy budowie domu na gruncie. Nie istnieją także czytelne regulacje w tym zakresie, dlatego domy na wodzie potrafią przysporzyć problemów. Miejsce, w którym stanie dom nie może być objęte ochroną konserwatora zabytków, powinno być także względnie wolne w planie zagospodarowania przestrzennego. To wiele formalności, których nie ma przy zwyczajnej budowie. W dodatku wciąż sporo zależy od przychylności urzędników i ich chęci pomocy.
O wysokości opłaty za cumowanie domu decyduje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Ponadto, trzeba się zwrócić do Urzędu Żeglugi Śródlądowej, który zdecyduje, czy dom nie przeszkodzi regularnie pływającym statkom. Z kolei starosta wydaje pozwolenie wodnoprawne, ważne do 20 lat.
W domu na wodzie niestety nie można się zameldować, więc istnieje formalny problem z adresem zamieszkania i korespondencji.
Kolejną ważną kwestię stanowią media. Można posiadać butlę gazową, zbiornik na wodę oraz nieczystości, a także kolektor słoneczny. W przeciwnym razie trzeba podpiąć media z brzegu. W tym celu konieczne będzie zawarcie umów z lokalnymi dostawcami i przedsiębiorcami.
Przeczytaj również : Borne Sulinowo. Kłomino - wirtualna wizyta w mieście-widmo [ZDJĘCIA] >>
Choć wydaje się być ogromną zaletą, nie jest wcale prosta. Dom może mieć własny napęd lub być holowany i pchany. Wszystko to wymaga pozwoleń na poruszanie się po wodach. Dom musi także kontrolować inspektor żeglugi śródlądowej. W dodatku cumowanie w nowym miejscu może oznaczać załatwianie od nowa pozwoleń. Ruchomy dom, nie jest nieruchomością, co wyklucza też kredyt hipoteczny.
Komentarze