JJachty i domy na wodzie
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na jachcie?
2 stycznia 2018
Aby czerpać pełnię radości z żeglarstwa, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu kapitan oraz załoga powinni nabrać pewnych dobrych nawyków. Przygotowanie do żeglugi to nie tylko wspaniały sprzęt, ale także doświadczenie, wybór odpowiedniej pogody i warunków, dobór osób zapraszanych na pokład. Co trzeba zrobić, czego dopilnować, by żeglowanie było bezpieczne?
Zanim rozpocznie się żegluga
Przed wyruszeniem w drogę trzeba zawsze sprawdzić stan techniczny jachtu. Nawet, jeśli jednostka jest nowa i luksusowa, nie wolno zaniedbać sprawdzenia instalacji gazowej, wodnej, elektrycznej, paliwowej, silnika, stanu i rozmieszczenia środków asekuracyjnych oraz ratunkowych, a także środków przeciwpożarowych. Każda osoba znajdująca się na pokładzie podczas rejsu powinna też znać podstawowe reguły i zasady bezpieczeństwa. Nawet, jeśli płynie dla samej przyjemności, musi wiedzieć, jak posługiwać się środkami asekuracyjnymi, przeciwpożarowymi i ratunkowymi. Powinna znać także zagrożenia, które można napotkać na jachcie – dla laika nie są oczywiste przechyły, przelatujący bom, śliski pokład czy zaplątanie się w liny. Nie zawsze wie, jak zachować się w razie pożaru czy wywrotki jachtu, jak udzielić pomocy na wodzie, a nawet jak się ubrać na rejs.

Wykonywanie manewrów portowych
Załoga powinna także znać zasady manewrów w porcie, zapewnić kapitanowi swobodę ich wykonywania, a także przestrzegać kilku prostych zasad. Nie powinno się skakać na ląd z cumą w rękach, by się w nią nie zaplątać. Nie należy odpychać jachtu od nabrzeża rękami i nogami, żeby uniknąć zmiażdżenia kości. Skakanie na ląd z dużej uległości to także bardzo kiepski pomysł – grozi znalezieniem się w wodzie pomiędzy nabrzeżem a jachtem.
Postępowanie na wodzie
Żegluga jest bardzo przyjemna, jednak nigdy nie wolno tracić czujności. Trzeba stale monitorować otoczenie, zanurzenie jachtu, przeszkody na wodzie i pod nią, mosty, wiadukty, inne jednostki i pogodę. Ta powinna być znana już wcześniej – lepiej nie wychodzić w trudnych warunkach, a jeśli już tak się stanie, trzeba przygotować się na ewentualną wywrotkę jachtu. Liny powinny być klarowane na bieżąco – nie mogą być porozrzucane, poplątane. Istotne jest stałe posiadanie korb do kabestanów w zasięgu ręki. Warto wyrobić sobie też bezwzględny nawyk nakładania na kabestany lin, zanim zacznie się je ciągnąć lub trzymać. Poruszanie się po jachcie wymaga stałego brania pod uwagę możliwości utraty równowagi. Załoga nie powinna na jachcie pić alkoholu i zażywać substancji wpływających na świadomość.
Komentarze